بانک اطلاعاتی Database

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده به مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط، ساختار مند یا سازمان‌یافته گفته می‌شه که دسترسی به این اطلاعات معمولاً از طریق سیستم مدیریت پایگاه داده انجام میشه. سیستم مدیریت پایگاه داده متشکل از مجموعه‌ی یکپارچه از نرم‌افزارهای کامپیوتری هست که به کاربرها اجازه می‌ده تا با یک یا چند پایگاه داده‌ ارتباط  داشته و به اطلاعات موجود در پایگاه داده دسترسی پیدا کنن؛ هرچند که این دسترسی کامل باشه و یا در صورت وجود محدودیت به بخشی از اطلاعات دسترسی پیدا کنن.

سیستم مدیریت پایگاه داده (Data Base Management System یا به اختصار DBMS) عملکردهای مختلفی رو برای ورود، ذخیره‌سازی و بازیابی مقادیر زیادی از اطلاعات فراهم و راه‌های متنوعی برای مدیریت چگونگی سازمان یابی اطلاعات ارائه می‌کنه. از اونجا که بین پایگاه داده و سیستم مدیریت پایگاه داده نزدیکی زیادی وجود داره بعضی اوقات اصطلاح پایگاه داده برای اشاره به هر دو استفاده میشه.

بانک اطلاعات

بانک اطلاعات

سیستم مدیریت پایگاه داده

موجودیت دی.بی.ام.اس. عملکردهای مختلفی را برای مدیریت یک پایگاه داده در اختیار قرار می‌ده؛ و داده‌های موجود توی بانک اطلاعاتی که می‌تونند طبقه بندی بشن به چهار دسته اصلی عملیاتی دسته بندی می‌شه:

تعریف داده‌ها: ایجاد، اصلاح و حذف تعاریفی که سازمان یک داده با آن تعریف می‌شه.
به روزرسانی: درج، اصلاح و حذف داده‌های واقعی.
بازیابی: ارائه اطلاعات در یه قالب بطوری که بطور مستقیم قابل استفاده و یا قابل پردازش برای برنامه‌های کاربردی دیگه باشه. داده‌های بازیابی شده ممکنه تو یه قالب که اساساً مثل اون چیزی که تو پایگاه داده ذخیره شده‌ ساخته بشه و یا تو قالب جدیدی ناشی از تغییر و ترکیب اطلاعات موجود تو پایگاه به‌ وجود بیاد.
مدیریت: ثبت نام و نظارت بر کاربرها، اجرای امنیت داده‌ها، نظارت بر عملکرد، حفظ تمامیت داده‌ها، خرید و فروش با کنترل همزمانی، و دوره نقاهت بعد اطلاعات هست که توسط برخی از حوادث مانند خطای غیرمنتظره سیستم به وجود میاد.

انواع بانک های اطلاعاتی

پایگاه  های داده به سه نوع اصلی تقسیم می‌شن :

۱- پایگاه داده ی سلسله مراتبی

۲- پایگاه داده ی شبکه ای

۳-  پایگاه داده ی رابطه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *